Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slapový ohon NGC 3628

Uznání a copyright: Thomas V. Davis (tvdavisastropix.com)

Velká spirální galaxie NGC 3628 (vlevo od středu) vzdálená asi 30 miliónů světelných let sdílí v místním Vesmíru své sousedství s dalšími dvěma spirálními galaxiemi ve vznešeném seskupení, které se nazývá Leo Triplet. Na hloubkovém portrétu skupiny je u pravého okraje ve středu soused z tria M65 a nahoře doleva je M66. Možná, že nejzáhadnější je nádherný ohon, který se roztahuje nahoru doleva na asi 300 000 světelných let ze zborceného disku NGC 3628. Tato struktura známá jako slapový ohon byla z galaxie vytažena gravitačními slapy při krátkých, ale bouřlivých minulých přiblíženích se svým sousedům. Slapový ohon není často zachycen tak zřetelně, skládá se z mladých modrých hvězdokup a hvězdotvorných oblastí.

Štítky: Ngc 628, Leo triplet, Interacting galaxies, Galaxy group, Tidal tail


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

C/2020 F3 NEOWISE

Další informace »