Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slapový ohon NGC 3628

Uznání a copyright: Thomas V. Davis (tvdavisastropix.com)

Velká spirální galaxie NGC 3628 (vlevo od středu) vzdálená asi 30 miliónů světelných let sdílí v místním Vesmíru své sousedství s dalšími dvěma spirálními galaxiemi ve vznešeném seskupení, které se nazývá Leo Triplet. Na hloubkovém portrétu skupiny je u pravého okraje ve středu soused z tria M65 a nahoře doleva je M66. Možná, že nejzáhadnější je nádherný ohon, který se roztahuje nahoru doleva na asi 300 000 světelných let ze zborceného disku NGC 3628. Tato struktura známá jako slapový ohon byla z galaxie vytažena gravitačními slapy při krátkých, ale bouřlivých minulých přiblíženích se svým sousedům. Slapový ohon není často zachycen tak zřetelně, skládá se z mladých modrých hvězdokup a hvězdotvorných oblastí.

Štítky: Ngc 628, Leo triplet, Interacting galaxies, Galaxy group, Tidal tail


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »