Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1365: Majestátní spirála se supernovou

Uznání a copyright: Martin Pugh

Spirální galaxie s příčkou NGC 1365 je opravdu majestátním vesmírným ostrovem s rozměrem asi 200 000 světelných let. NGC 1365 se nachází asi 60 miliónů světelných let daleko v souhvězdí chemické Pícky (Fornax) a je dominantním členem dobře prostudované Kupy galaxií v Peci. Na ostrém barevném snímku jsou na koncích příčky i podél spirálních ramen vidět intenzivní hvězdotvorné oblasti a jsou vidět i podrobnosti prachových pásů protínajících jasné jádro galaxie. V jádru se nachází superhmotná černá díra. Astronomové předpokládají, že výrazná příčka v NGC 1365 hraje klíčovou úlohu při vývoji galaxie, stahuje plyn a prach do hvězdotvorného víru a nakonec krmí materiálem centrální černou díru. V NGC 1365 je vyznačená poloha jasné supernovy, která byla objevena 27. října. Tato supernova typu Ia, což je exploze bílého trpaslíka, je katalogizovaná jako SN2012fr.

Štítky: Supernova, Spirální galaxie, Ngc1365


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »