Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Einsteinův kříž gravitačních čoček

Uznání a copyright: J. Rhoads (Arizona State U.) et al., WIYN, AURA, NOAO, NSF

Většina galaxií má jediné jádro, jakto že tato galaxie má čtyři? Podivná odpověď astronomů je, že jádro okolní galaxie není na tomto snímku dokonce vůbec vidět. Centrální čtyřlístek je spíše světlo emitované kvazarem v pozadí. Gravitační pole galaxie viditelné v popředí totiž láme světlo vzdáleného kvazaru do čtyř jednotlivých obrazů. Kvazar musí být tedy správně umístěn za středem hmotné galaxie, aby takový ukaz mohl nastat. Obecně se tento jev nazývá jevem gravitační čočky a toto je specifický případ známý jako Einsteinův kříž. Dále je zvláštní, že obrazy v Einsteinově kříži mění svou relativní jasnost, neboť sem tam dochází k přídavnému jevu gravitační mikročočky jednotlivými hvězdami galaxie v popředí.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Zobrazení gravitační čočkou, Kvasar, Einsteinův kříž


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »