Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Helene

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA; Stereo Image by Roberto Beltramini

Nasaďte si červenomodré brýle a pojďte se vznášet vedle malého, ledového Saturnova měsíčku Helene. Odpovídajícím způsobem pojmenovaný měsíc Helene je jedním ze čtyř známých Trojanů, kteří se tak nazývají proto, protože obíhají v Lagrangeově bodě. Lagrangeův bod je gravitačně stabilní místo poblíž dvou hmotných těles, v tomto případě Saturnu a velkého měsíce Dione. Měsíček nepravidelného tvaru Helene (zhruba 36 x 32 x 30 kilometrů) obíhá ve vedoucím Lagrangeově bodě, zatímco bratrský ledový měsíček Polydeuces Dione následuje v následném Lagrangeově bodě. Ostrý stereo anaglyf vznikl ze dvou snímků ze sondy Cassini (N00172886, N00172892), které byly pořízeny při těsném průletu v roce 2011. Ukazuje část polokoule Helene přivrácenou k Saturnu poďobanou krátery a něčím jako jsou úžlabiny.

Štítky: Měsíc, Saturn, Stereo, Helene, Trojan moon, Lagrange point


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »