Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Helene

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA; Stereo Image by Roberto Beltramini

Nasaďte si červenomodré brýle a pojďte se vznášet vedle malého, ledového Saturnova měsíčku Helene. Odpovídajícím způsobem pojmenovaný měsíc Helene je jedním ze čtyř známých Trojanů, kteří se tak nazývají proto, protože obíhají v Lagrangeově bodě. Lagrangeův bod je gravitačně stabilní místo poblíž dvou hmotných těles, v tomto případě Saturnu a velkého měsíce Dione. Měsíček nepravidelného tvaru Helene (zhruba 36 x 32 x 30 kilometrů) obíhá ve vedoucím Lagrangeově bodě, zatímco bratrský ledový měsíček Polydeuces Dione následuje v následném Lagrangeově bodě. Ostrý stereo anaglyf vznikl ze dvou snímků ze sondy Cassini (N00172886, N00172892), které byly pořízeny při těsném průletu v roce 2011. Ukazuje část polokoule Helene přivrácenou k Saturnu poďobanou krátery a něčím jako jsou úžlabiny.

Štítky: Měsíc, Saturn, Stereo, Helene, Trojan moon, Lagrange point


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »