Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma kopce Matijevic

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Cornell/Arizona State U.

Dne 25. ledna 2004 (UT) dopadlo na Mars vozítko Opportunity, takže dnešní den je už 9. výročí přistání. Po více než 3200 solech (marsovských slunečních dnech) robot velikosti golfového vozítka stále aktivně zkoumá rudou planetu, i když původní mise byla plánována jen na tři měsíce. Vozítko Opportunity už od místa přistání ujelo asi 35 kilometrů a jeho panoramatická kamera pořídila mezi listopadem a prosincem minulého roku části scény nahoře. Digitálně pospojované panoráma zabírá přes oblast kopce Matijevic u západního okraje kráteru Endevour více než 210 stupňů. Vlevo je vidět tmavý výstup zvaný Copper Cliff a zcela vpravo je vidět světlý výstup Whitewater Lake. Tento snímek je přerdstaven v přirozených barvách, jak by se tato scéna jevila lidským očím.

Štítky: Mars, Vozítko, MER, Opportunity


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »