Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS a letní Mléčná dráha

Uznání a copyright: Luis Argerich

Moře a nebe rámují mračna za letní noci na snímku z tohoto měsíce poblíž Buenos Aires v Argentině. Ale na scéně nejsou jenom pozemská oblaka. K mračnům hvězd a mlhovin podél oblouku Mléčné dráhy nad obzorem v létě na jižní polokouli patří i tmavý Uhelný pytel u Jižního kříže a růžová záře mlhoviny v Lodním kýlu (Carina). Vidět je i Velký (ve středu nahoře) a Malý Magellanův oblak, což jsou malé galaxie svého druhu a satelity Mléčné dráhy vzdálené až 200 000 světelných let. Alfa hvězda Lodního kýlu a druhý nejjasnější hvězda pozemských nocí Canopus září nahoře ze vzdálenosti asi 300 světelných let. Ve výšce 400 kilometrů se ve slunečním světle stále ještě třpytí Mezinárodní kosmická stanice a za 5 minut expozice vedené za hvězdami udělala dlouhou stopu.

Štítky: Mléčná dráha, ISS, Southern hemisphere, Magellanic cloud


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »