Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sopka Sakurajima s blesky

Uznání a copyright: Martin Rietze (Alien Landscapes on Planet Earth)

Proč někdy při sopečných erupcích blýská? Na snímku nahoře je sopka Sakurajima v jižním Japonsku zachycená při erupci počátkem ledna. Bubliny magmatu jsou tak horké, že když vystřelují jako roztavená hornina ze zemského povrchu, tak září. Snímek nahoře stojí zvláště za pozornost, protože blesky se podařilo zachytit skoro u vrcholu sopky. Proč se blýská zůstává předmětem výzkumu dokonce i u běžných bouřek a příčina vulkanických blesků je jasná ještě méně. Jisté je, že bleskové kanály pomáhají vyrovnat opačné, ale oddělené elektrické náboje. Jedna z hypotéz praví, že samy katapultované bubliny magmatu nebo vulkanického prachu jsou elektricky nabité a svým pohybem vytvářejí tyto oddělené oblasti. Jiné epizody vulkanického blýskání mohou být způsobeny kolizemi ve vulkanickém prachu, při kterých vzniká náboj. Někde na Zemi se obvykle blýská, typicky 40 krát za sekundu.

Štítky: Sopka, Blesk, Sakurajima


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »