Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Roztáčení superhmotné černé díry

Uznání ilustrace: Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

Jak rychle se může černá díra otáčet? Pokud se jakýkoliv objekt tvořený normální hmotou otáčí příliš rychle, tak se rozpadne. Ale černá díra se možná nemůže rozpadnout, přičemž maximální rychlost jejího otáčení není známá. Teoretici obvykle modelují rychle rotující černé díry Kerrovým řešením Einsteinovy obecné teorie relativity, která předpovídá několik úžasných a neobvyklých věcí. Možná, že nejsnáze ověřitelnou předpovědí je to, že hmota, která vstupuje do černé díry, která rotuje maximální rychlostí, by měla být při pozorování z dálky vidět, jak obíhá téměř rychlostí světla. Tuto předpověď nedávno ověřovaly družice NASA NuSTAR a ESA XMM při pozorování superhmotné černé díry v centru spirální galaxie NGC 1365. Téměř rychlost světla byla potvrzena měřením zahřívání a rozšiřování spektrálních čar nukleárních emisí u vnitřního okraje akrečního disku. Na obrázku nahoře je umělecká představa akrečního disku obyčejné hmoty, která víří kolem s výtryskem, který vyvěrá z vrcholu. Jelikož hmota padá do černé díry náhodně, tak by ji neměla příliš roztáčet, měření družic NuSTAR a XMM také potvrzují existenci okolního akrečního disku.

Štítky: Černá díra, Akreční disk, Spin


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »