Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lovejoy s M44

Uznání a copyright: Damian Peach

Zatímco pozorovatelé na severní obloze netrpělivě očekávají zjasnění komety ISON jak padá ke Slunci, tak ráno na východě mohou před rozbřeskem najít tři další jasné komety. Kometa Lovejoy C/2013 R1 je nyní na ranní obloze nejjasnější. Tato kometa Lovejoy byla objevena teprve v září, není to žádný lízač Slunce, blíží se viditelnosti pouhým okem a z velice tmavých míst by mohla být i vidět. Na tomto teleskopickém snímku ze 7. listopadu kometa Lovejoy ze vzdálenosti asi 0,5 AU od Země a 1,2 AU od Slunce předvádí zelenavou komu a ohon. Kometa je právě ve fotogenickém okamžiku, jelikož prolétá kolem dobře známé hvězdokupy M44 Jesličky v Raku (Cancer). Žlutá jasná hvězda skoro dole je delta Cancri.

Štítky: Kometa, M44, C/2013 r1


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »