Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lovejoy s M44

Uznání a copyright: Damian Peach

Zatímco pozorovatelé na severní obloze netrpělivě očekávají zjasnění komety ISON jak padá ke Slunci, tak ráno na východě mohou před rozbřeskem najít tři další jasné komety. Kometa Lovejoy C/2013 R1 je nyní na ranní obloze nejjasnější. Tato kometa Lovejoy byla objevena teprve v září, není to žádný lízač Slunce, blíží se viditelnosti pouhým okem a z velice tmavých míst by mohla být i vidět. Na tomto teleskopickém snímku ze 7. listopadu kometa Lovejoy ze vzdálenosti asi 0,5 AU od Země a 1,2 AU od Slunce předvádí zelenavou komu a ohon. Kometa je právě ve fotogenickém okamžiku, jelikož prolétá kolem dobře známé hvězdokupy M44 Jesličky v Raku (Cancer). Žlutá jasná hvězda skoro dole je delta Cancri.

Štítky: Kometa, M44, C/2013 r1


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »