Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama záření temné hmoty z centra Galaxie

Image Credit: T. Daylan et al., Fermi Space Telescope, NASA

Co vytváří gama záření v centru naší Galaxie? Vzrušení se stupňuje, jelikož jedna odpověď je, že nepolapitelná temná hmota. Družicový kosmický gama dalekohled Fermi v několika minulých letech zobrazoval střed Galaxie v záření gama. Opakované podrobné analýzy ukazují, že oblast kolem Galaktického středu se zdá být příliš jasná, než aby ji mohly způsobovat jen známé zdroje gama záření. Vlevo je vidět nezpracovaný snímek oblasti Galaktického centra v gama záření, zatímco vpravo je po odečtení všech známých zdrojů vidět nečekaný přebytek. Vzrušující hypotetický model, který zdá se odpovídá tomuto přebytku, zahrnuje typ temné hmoty známé jako WIMPs, která se může srážet sama se sebou za vzniku detekovaného gama záření. Tato hypotéza je ovšem kontraverzní, takže pokračuje debata i další podrobnější výzkumy. Nalezení podstaty temné hmoty je jednou z velkých otázek moderní vědy, jelikož zatím se tento neobvyklý typ kosmologicky všudepřítomné hmoty projevoval pouze gravitací.

Astrofyzici: Prohlédněte si 750+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Temní hmota, Gama záření, Galaktický střed


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »