Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci Růžicové mlhoviny

Uznání a copyright: Don Goldman

V srdci Růžicové mlhoviny se nachází jasná otevřená hvězdokupa, která ji rozsvěcuje. Hvězdy v NGC 2244 vznikly z okolního plynu teprve před několika milióny let. Snímek nahoře byl pořízen v lednu s využitím násobných expozic a specifických barev síry (červeně), vodík (zeleně) a kyslík (modře) a zachycuje centrální oblast do úžasných podrobností. Z hvězd v kupě proudí žhavý vítr částic a tak přispívá už k tak komplexnímu změti plynových a prachových filamentů a mezitím pomalu vyprazdňují střed kupy. Střed Růžicové mlhoviny měří asi 50 světelných let, nachází se asi 4500 světelných let daleko a je vidět triedrem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Růžicová mlhovina, Dust pillars


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »