Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci Růžicové mlhoviny

Uznání a copyright: Don Goldman

V srdci Růžicové mlhoviny se nachází jasná otevřená hvězdokupa, která ji rozsvěcuje. Hvězdy v NGC 2244 vznikly z okolního plynu teprve před několika milióny let. Snímek nahoře byl pořízen v lednu s využitím násobných expozic a specifických barev síry (červeně), vodík (zeleně) a kyslík (modře) a zachycuje centrální oblast do úžasných podrobností. Z hvězd v kupě proudí žhavý vítr částic a tak přispívá už k tak komplexnímu změti plynových a prachových filamentů a mezitím pomalu vyprazdňují střed kupy. Střed Růžicové mlhoviny měří asi 50 světelných let, nachází se asi 4500 světelných let daleko a je vidět triedrem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Růžicová mlhovina, Dust pillars


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jižní kříž nad horou

Fotografie je focena v Chilských Andách v podmínkách s velmi nízkým světelným smogem.

Další informace »