Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci Růžicové mlhoviny

Uznání a copyright: Don Goldman

V srdci Růžicové mlhoviny se nachází jasná otevřená hvězdokupa, která ji rozsvěcuje. Hvězdy v NGC 2244 vznikly z okolního plynu teprve před několika milióny let. Snímek nahoře byl pořízen v lednu s využitím násobných expozic a specifických barev síry (červeně), vodík (zeleně) a kyslík (modře) a zachycuje centrální oblast do úžasných podrobností. Z hvězd v kupě proudí žhavý vítr částic a tak přispívá už k tak komplexnímu změti plynových a prachových filamentů a mezitím pomalu vyprazdňují střed kupy. Střed Růžicové mlhoviny měří asi 50 světelných let, nachází se asi 4500 světelných let daleko a je vidět triedrem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Růžicová mlhovina, Dust pillars


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »