Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotace Slunce

Uznání: SDO, NASA; Digital Composition: Kevin Gill (Apoapsys)

Mění se Slunce, když se otáčí? Ano, změny mohou být od těch jemných až po dramatické. Na zrychlené sekvenci snímků našeho Slunce nahoře, které pořídila družice NASA SDO (Solar Dynamics Observatory), je vidět rotace za celý leden. Na velkém obrazu vlevo je sluneční chromosféra v ultrafialovém světle, zatímco menší a světlejší snímek vpravo nahoře simultánně ukazuje důvěrněji známou sluneční fotosféru ve viditelném světle. Pět zbývajících vložených obrázků zvýrazňuje rentgenovou emisi atomů poměrně vzácného železa, které se nacházejí v různých výškách korony, to vše ve falešných barvách, aby vynikly rozdíly. Celá otočka trvá o něco méně než měsíc, přičemž Slunce rotuje na rovníku rychleji. Na začátku videa se do záběru natáčí velká a aktivní oblast slunečních skvrn. K jemným jevům patří změny povrchové textury a tvarů aktivních oblastí. K dramatickým jevům patří četná vzplanutí v aktivních oblastech a dále třepetání a eruptivní protuberance, které jsou vidět kolem okraje Slunce. Tento rok je naše Slunce kolem maxima sluneční aktivity ve svém 11-ti letém magnetickém cyklu. Když video končí, tak stejná velká a aktivní oblast slunečních skvrn, která už byla zmíněna, zase přijíždí do záběru, ale tentokrát vypadá jinak.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Sluneční maximum, Video


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »