Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotace Slunce

Uznání: SDO, NASA; Digital Composition: Kevin Gill (Apoapsys)

Mění se Slunce, když se otáčí? Ano, změny mohou být od těch jemných až po dramatické. Na zrychlené sekvenci snímků našeho Slunce nahoře, které pořídila družice NASA SDO (Solar Dynamics Observatory), je vidět rotace za celý leden. Na velkém obrazu vlevo je sluneční chromosféra v ultrafialovém světle, zatímco menší a světlejší snímek vpravo nahoře simultánně ukazuje důvěrněji známou sluneční fotosféru ve viditelném světle. Pět zbývajících vložených obrázků zvýrazňuje rentgenovou emisi atomů poměrně vzácného železa, které se nacházejí v různých výškách korony, to vše ve falešných barvách, aby vynikly rozdíly. Celá otočka trvá o něco méně než měsíc, přičemž Slunce rotuje na rovníku rychleji. Na začátku videa se do záběru natáčí velká a aktivní oblast slunečních skvrn. K jemným jevům patří změny povrchové textury a tvarů aktivních oblastí. K dramatickým jevům patří četná vzplanutí v aktivních oblastech a dále třepetání a eruptivní protuberance, které jsou vidět kolem okraje Slunce. Tento rok je naše Slunce kolem maxima sluneční aktivity ve svém 11-ti letém magnetickém cyklu. Když video končí, tak stejná velká a aktivní oblast slunečních skvrn, která už byla zmíněna, zase přijíždí do záběru, ale tentokrát vypadá jinak.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Sluneční maximum, Video


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »