Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotace Slunce

Uznání: SDO, NASA; Digital Composition: Kevin Gill (Apoapsys)

Mění se Slunce, když se otáčí? Ano, změny mohou být od těch jemných až po dramatické. Na zrychlené sekvenci snímků našeho Slunce nahoře, které pořídila družice NASA SDO (Solar Dynamics Observatory), je vidět rotace za celý leden. Na velkém obrazu vlevo je sluneční chromosféra v ultrafialovém světle, zatímco menší a světlejší snímek vpravo nahoře simultánně ukazuje důvěrněji známou sluneční fotosféru ve viditelném světle. Pět zbývajících vložených obrázků zvýrazňuje rentgenovou emisi atomů poměrně vzácného železa, které se nacházejí v různých výškách korony, to vše ve falešných barvách, aby vynikly rozdíly. Celá otočka trvá o něco méně než měsíc, přičemž Slunce rotuje na rovníku rychleji. Na začátku videa se do záběru natáčí velká a aktivní oblast slunečních skvrn. K jemným jevům patří změny povrchové textury a tvarů aktivních oblastí. K dramatickým jevům patří četná vzplanutí v aktivních oblastech a dále třepetání a eruptivní protuberance, které jsou vidět kolem okraje Slunce. Tento rok je naše Slunce kolem maxima sluneční aktivity ve svém 11-ti letém magnetickém cyklu. Když video končí, tak stejná velká a aktivní oblast slunečních skvrn, která už byla zmíněna, zase přijíždí do záběru, ale tentokrát vypadá jinak.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Sluneční maximum, Video


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »