Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS s Galaxií

Uznání a copyright: Alessandro Falesiedi

Severní oblohou se pohybuje kometa PanSTARRS C/2012 K1, která je na tomto teleskopickém portrétu z 2. června v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major). Toto ledové těleso z Oortova mračna je nyní ve vnitřní sluneční soustavě a vykazuje dva ohony, světlejší širší prachový ohon a zohýbaný iontový ohon, který se táhne vpravo dole. Kondenzovaná zelená koma komety činí pěkný kontrast vůči žluté paprsčité hvězdě nahoře v pozadí. NGC 3319 vlevo nahoře má zdánlivý rozměr téměř dvojnásobku úplňku. Tato spirální galaxie je asi 47 miliónů světelných let daleko, daleko za hvězdami naší vlastní Mléčné dráhy. Pro srovnání, kometa byla ve vzdálenosti pouhých zhruba 14 světelných minut od naší dobré planety. Tato kometa PanSTARRS se bude v nadcházejících měsících pomalu zjasňovat a zůstane tak dobrým cílem pro pozorovatele komet dalekohledem a svého nejtěsnějšího přiblížení ke Slunci, perihelu, dosáhne za orbitou Země koncem srpna.

Štítky: Kometa, Panstarrs, C/2012 K1, Ngc3319


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »