Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblovo ultrahluboké pole 2014

Uznání: NASA, ESA, H.Teplitz and M.Rafelski (IPAC/Caltech),
A. Koekemoer (STScI), R. Windhorst(ASU), Z. Levay (STScI)

Galaxie vyplňují Hubblovo ultrahluboké pole 2014 jako barevné kousky cukrovinek. Ty nejslabší galaxie jsou více než 10 miliardkrát slabší, než hvězdy viditelné pouhým okem a reprezentují Vesmír v extrémní minulosti, jen pár 100 milónů let po Velkém třesku. Snímek samotný byl pořízen s významným doplňkem ultrafialových dat k Hubblovu ultrahloubkovému poli, což je aktualizace Hubblova slavného pohlerdu do největší dálky v jižním souhvězdí Pece (Fornax). Pole nyní pokrývá celý rozsah vlnových délek dosažitelných kamerami Hubbla, od ultrafialové, přes viditelné až po blízké infračervené. Ultrafialová data dodávají klíčovou schopnost studovat v Hubblovu ultrahlubokém poli vznik hvězd u galaxií vzdálených 5 až 10 miliard světelných let daleko.

Štítky: Galaxie, Star-formation, Hubble, Fornax


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »