Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulace Vesmíru od Illustrisu

Uznání videa: Illustris Collaboration, NASA, PRACE, XSEDE, MIT, Harvard CfA;
Music: The Poisoned Princess (Media Right Productions)

Jak jsme se sem dostali? Posaďte se, klikněte play a dívejte se. Doposud největší a nejdůmyslnější nově vytvořená počítačová simulace vývoje Vesmíru poskytuje nový pohled na to, jak vznikaly galaxie a také poskytuje novou perspektivu na místo lidstva ve Vesmíru. Projekt Illustris je doposud největším projektem svého druhu a při sledování 12 miliard elementů rozlišení, tedy krychlí o hraně 35 miliónů světelných let, tak jak se vyvinuly během více než 13 miliard let, spotřeboval 20 miliónů CPU hodin. Jde o první simulaci, která sleduje hmotu do vzniku široké škály různých typů galaxií. Jak se virtuální vesmír vyvíjí, tak určitá hmota, která se rozpíná spolu s vesmírem, brzy gravitačně kondenzuje za vzniku filamentů, galaxií a kup galaxií. Video nahoře zaujímá perspektivu virtuální kamery, která krouží kolem části měnícího se vesmíru a nejprve ukazuje vývoj temné hmoty, pak vodíku označeného teplotou (0:45), pak těžkých prvků jako je hélium a uhlík (1:30) a poté zpátky temnou hmotu (2:07). Vlevo dole je čas od velkého třesku, zatímco vpravo dole je druh hmoty, která se zobrazuje. Výbuchy (0:50) představují vyvrhování bublin horkého plynu superhmotnými černými děrami ve středech galaxií. Mezi vesmírem Illustrisu a skutečným Vesmírem existují rozdíly, které se nyní studují, včetně toho, proč při simulaci vzniká nadbytek starých hvězd.

Štítky: Vesmír, Simulace, Galaxy formation, Video


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »