Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelený záblesk ze Slunce

Uznání a copyright: Image Credit & Copyright: Daniel López (El Cielo de Canarias)

Mnozí si myslí, že je to jen mýtus. Další si myslí, že je to skutečnost, ale že podstata není známá. Dobrodruzi jsou hrdí, že to viděli. Jedná se o zelený záblesk ze Slunce. Je pravda, že zelený záblesk existuje a jeho příčina je pochopena. Jak Slunce zapadá a zcela zmizí z dohledu, tak je poslední zátřpyt zelený. Tento jev je typicky vidět jen z míst s nízkým a vzdáleným obzorem a trvá jen několik sekund. Zelený záblesk je vidět i u vycházejícího Slunce, ale vyžaduje to lepší načasování. Dramatický zelený záblesk, stejně tak jako ještě vzácnější červený záblesk, byl nedávno zachycen na fotografii nahoře při nedávném pozorování západu z observatoře Observatorio del Roque de Los Muchachos na španělských Kanárských ostrovech. Slunce samotné ani zčásti nezelená nebo nečervená, ale jev je způsoben vrstvami zemské atmosféry, které působí jako hranol.

Štítky: Slunce, Zelený záblesk, Red flash


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »