Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelený záblesk ze Slunce

Uznání a copyright: Image Credit & Copyright: Daniel López (El Cielo de Canarias)

Mnozí si myslí, že je to jen mýtus. Další si myslí, že je to skutečnost, ale že podstata není známá. Dobrodruzi jsou hrdí, že to viděli. Jedná se o zelený záblesk ze Slunce. Je pravda, že zelený záblesk existuje a jeho příčina je pochopena. Jak Slunce zapadá a zcela zmizí z dohledu, tak je poslední zátřpyt zelený. Tento jev je typicky vidět jen z míst s nízkým a vzdáleným obzorem a trvá jen několik sekund. Zelený záblesk je vidět i u vycházejícího Slunce, ale vyžaduje to lepší načasování. Dramatický zelený záblesk, stejně tak jako ještě vzácnější červený záblesk, byl nedávno zachycen na fotografii nahoře při nedávném pozorování západu z observatoře Observatorio del Roque de Los Muchachos na španělských Kanárských ostrovech. Slunce samotné ani zčásti nezelená nebo nečervená, ale jev je způsoben vrstvami zemské atmosféry, které působí jako hranol.

Štítky: Slunce, Zelený záblesk, Red flash


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »