Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

WR 104: Větrníková hvězdná soustava

Uznání a copyright: P. Tuthill (U. Sydney) & J. Monnier (U. Michigan), Keck Obs., ARC, NSF

Mohl by nás tento obří větrník jednoho dne zničit? Asi ne, ale výzkum neobvyklé hvězdné soustavy Wolf-Rayet 104 ukázal nečekanou hrozbu. Ukázalo se, že neobvyklý vzor větrníku vytvářejí energetické větry plynu a prachu, které jsou vyvrhovány a proplétány, když kolem sebe obíhají dvě hmotné hvězdy. Jedna složka je Wolf-Rayetova hvězda, bouřlivé těleso v posledním stupni vývoje před výbuchem supernovy, což je událost, ke které může dojít kdykoliv v příštím miliónu let. Výzkum spirálních vzorů emitovaného prachu ovšem naznačuje, že se díváme téměř přímo od osy rotace soustavy, možná do stejné osy, ve které by se objevil silný výtrysk, pokud by byl výbuch supernovy doprovázen gama vzplanutím. Supernova WR 104 samotná bude nejspíš impozantním, ale neškodným divadlem. Na druhou stranu, pokud by Země byla opravdu v cestě silného gama paprsku, tak i výbuch ve vzdálenosti 8000 světelných let by nemusel být dostatečně daleko, abychom neutrpěli. V současnosti nevíme dost ani o WR 104, ani o gama záblescích, abychom mohli odhadnout skutečnou úroveň nebezpečí.

Nejlepší snímky vesmíru: Přednáška APODu 17. června v Paříži zdarma.

Štítky: Wolf rayet star, Gama vzplanutí, WR 104


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »