Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zachycení kabiny Dragon kosmickou stanicí

Uznání: Steve Swanson, Expedition 39 Crew, NASA

Kosmická stanice chytila draka. Přesněji, Mezinárodní kosmická stanice v polovině dubna zachytila nepilotovanou kabinu Dragon firmy SpaceX, která přiletěla se zásobami pro tuto družicovou základnu. Na snímku nahoře je rameno Canadarm2 kosmické stanice, které zrovna uchopilo komerční kosmickou loď. Kabina Dragon byla zaplněná více než 2260 kilogramy (5000 liber) zásob a experimentů, které využije současná posádka šesti kosmonautů, kteří tvoří Expedici 40. Po připojení byla kabina Dragon vyložena a nakonec po odpojení 18. května přistála do vod Tichého oceánu. Současná posádka Expedice 40 je nyní kompletní a uskuteční spoustu úkolů včetně instalace experimentu Napor-mini RSA, který využije radar s fázově vázanými prvky a malý optický dalekohled pro monitorování možných nebezpečných situací dole na Zemi.

Štítky: ISS, Canadarm2, Dragon capsule


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »