Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zachycení kabiny Dragon kosmickou stanicí

Uznání: Steve Swanson, Expedition 39 Crew, NASA

Kosmická stanice chytila draka. Přesněji, Mezinárodní kosmická stanice v polovině dubna zachytila nepilotovanou kabinu Dragon firmy SpaceX, která přiletěla se zásobami pro tuto družicovou základnu. Na snímku nahoře je rameno Canadarm2 kosmické stanice, které zrovna uchopilo komerční kosmickou loď. Kabina Dragon byla zaplněná více než 2260 kilogramy (5000 liber) zásob a experimentů, které využije současná posádka šesti kosmonautů, kteří tvoří Expedici 40. Po připojení byla kabina Dragon vyložena a nakonec po odpojení 18. května přistála do vod Tichého oceánu. Současná posádka Expedice 40 je nyní kompletní a uskuteční spoustu úkolů včetně instalace experimentu Napor-mini RSA, který využije radar s fázově vázanými prvky a malý optický dalekohled pro monitorování možných nebezpečných situací dole na Zemi.

Štítky: ISS, Canadarm2, Dragon capsule


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »