Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oheň na Zemi

Uznání: (AFS, BLM)

Oheň někdy na Zemi zapálí celé oblasti. Jelikož je oheň rychlým vázáním kyslíku a kyslík je zároveň klíčovým ukazatelem života, tak oheň na kterékoliv planetě by mohl být indikátorem tamního života. Většina pozemského povrchu byla někdy v minulosti sežehnuta ohněm. I když to může způsobovat mnoho tragédií, tak na mnoha místech na Zemi se oheň považuje za přirozenou součást cyklu ekosystému. Velké pozemské lesní požáry jsou většinou způsobeny blesky a lze je uvidět i z oběžné dráhy. Na obrázku nahoře z roku 2000 se zmatení losi vyhýbají ohni, který procházel údolím Bitterroot Valley v Montaně, stáním v řece.

Štítky: Země, Fire, Elk


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »