Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad španělskými Bardenas Reales

Uznání a copyright: Maria Rosa Vila

Co je to pod Mléčnou dráhou? Zaprvé, přes horní část snímku nahoře vede slabý pás, který je pohledem na centrální disk naší domovské Galaxie Mléčná dráha z boku od naší planety. Pás Mléčné dráhy lze spatřit za většinu jasných nocí kdekoliv na Zemi pod tmavou oblohou. To je níže je ovšem mnohem vzácnější pohled. Je to špičatý vrchol skalního útvaru Castildetierra, který se nachází v Bardenas Reales, v přírodních badlands na severovýchodě Španělska. Skalní jehla je vysoká 50 metrů a obsahuje jíl a pískovec pozůstalý po tisících letech eroze větrem a vodou. Astrofotograf čekal celé měsíce, až bude obloha nad ní správně vypadat, a potom během jediné noci pořídil 14 expozic, ze kterých se snímek nahoře skládá.

APOD můžete sledovat španělsky na webu i na Facebooku.

Štítky: Mléčná dráha, Spain, Mouse over, Bardenas Reales


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »