Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní Amerika a Pelikán

Uznání a copyright: Scott Rosen

Zde jsou vidět dobře známé tvary v neznámých místech. Vlevo je emisní mlhovina katalogizovaná jako NGC 7000, která je slavná i proto, že se podobá kontinentu Severní Amerika na naší dobré planetě. Emisní oblast napravo od mlhoviny Severní Amerika je IC 5070, která je díky svým sugestivním obrysům též známa jako mlhovina Pelikán. Obě jasné mlhoviny jsou asi 1500 světelných let daleko, a od sebe je dělí tmavé mračno zakrývajícího prachu. Pole široké 4 stupně v této vzdálenosti zabírá 100 světelných let. Tento spektakulární kosmický portrét kombinuje úzkopásmové snímky, které zvýrazňují jasné ionizační fronty s jemnými podrobnostmi tmavých prachových útvarů v siluetě. Úzkopásmová data zachycují emise atomárního vodíku, síry a kyslíku. Obě mlhoviny lze spatřit z tmavého místa i triedrem. Dívejte se na severovýchod od jasné hvězdy Deneb v souhvězdí Labutě (Cygnus).

Místo učebnice: Sledujte kurz astronomie zdarma

Štítky: Mlhovina Severní Amerika, Mlhovina Pelikán, NGC 7000


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Triplet v Levovi

skupina galaxií

Další informace »