Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16 a Orlí mlhovina

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, Univ. Arizona

Hvězdokupu M16, neboli Orlí mlhovinu, která je stará asi 2 milióny let, obklopují zárodečná mračna prachu a zářícího plynu. Tento krásně podrobný snímek této oblasti obsahuje kosmické skulptury, které jsou zachyceny na podrobném snímku pomocí Hubblova kosmického dalekohledu. Husté sloupce prachu, které stoupají poblíž centra a bývají popisovány jako pilíře stvoření, nebo sloní choboty, jsou světelné roky dlouhé a gravitačně se smršťují za vzniku hvězd. Energetické záření hvězd kupy eroduje materiál v konečcích, až se nakonec ukazují zanořené hvězdy. Z levého okraje zasahuje další hvězdotvorný sloupec známý jako Fairy of Eagle Nebula. M16 - Orlí mlhovina se nachází asi 7000 světelných let daleko a je snadným cílem pro triedry nebo malé dalekohledy v na mlhoviny bohaté části oblohy v rozděleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda).

Štítky: Star-formation, M16, Orlí mlhovina, Fairy, Pillars of creation


26. vesmírný týden 2026

26. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 6. do 28. 6. 2026. Měsíc dorůstá k úplňku. Na večerní obloze už končí viditelnost Jupiteru a výše zůstává jen jasná Venuše. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce se zvýšila. Očekáváme možný výskyt nočních svítících oblak. Raketa Ariane 64 v silnější variantě vynesla dosud nejtěžší náklad v historii evropských nosičů. Falcon 9 letěl s vojenskou obdobou Starlinků a má vynést testovací návratové pouzdro. Raketa Pegasus-XL by mohla vynést družici LINK k záchraně gama observatoře SWIFT. Před 50 lety byla vynesena vojenská verze sovětských orbitálních stanic známá jako Saljut 5.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

náladovka v labuti

letmo pohledem do labutě Iso1600 F4 * 2 min celkově asi 90min

Další informace »