Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16 a Orlí mlhovina

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, Univ. Arizona

Hvězdokupu M16, neboli Orlí mlhovinu, která je stará asi 2 milióny let, obklopují zárodečná mračna prachu a zářícího plynu. Tento krásně podrobný snímek této oblasti obsahuje kosmické skulptury, které jsou zachyceny na podrobném snímku pomocí Hubblova kosmického dalekohledu. Husté sloupce prachu, které stoupají poblíž centra a bývají popisovány jako pilíře stvoření, nebo sloní choboty, jsou světelné roky dlouhé a gravitačně se smršťují za vzniku hvězd. Energetické záření hvězd kupy eroduje materiál v konečcích, až se nakonec ukazují zanořené hvězdy. Z levého okraje zasahuje další hvězdotvorný sloupec známý jako Fairy of Eagle Nebula. M16 - Orlí mlhovina se nachází asi 7000 světelných let daleko a je snadným cílem pro triedry nebo malé dalekohledy v na mlhoviny bohaté části oblohy v rozděleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda).

Štítky: Star-formation, M16, Orlí mlhovina, Fairy, Pillars of creation


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »