Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16 a Orlí mlhovina

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, Univ. Arizona

Hvězdokupu M16, neboli Orlí mlhovinu, která je stará asi 2 milióny let, obklopují zárodečná mračna prachu a zářícího plynu. Tento krásně podrobný snímek této oblasti obsahuje kosmické skulptury, které jsou zachyceny na podrobném snímku pomocí Hubblova kosmického dalekohledu. Husté sloupce prachu, které stoupají poblíž centra a bývají popisovány jako pilíře stvoření, nebo sloní choboty, jsou světelné roky dlouhé a gravitačně se smršťují za vzniku hvězd. Energetické záření hvězd kupy eroduje materiál v konečcích, až se nakonec ukazují zanořené hvězdy. Z levého okraje zasahuje další hvězdotvorný sloupec známý jako Fairy of Eagle Nebula. M16 - Orlí mlhovina se nachází asi 7000 světelných let daleko a je snadným cílem pro triedry nebo malé dalekohledy v na mlhoviny bohaté části oblohy v rozděleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda).

Štítky: Star-formation, M16, Orlí mlhovina, Fairy, Pillars of creation


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »