Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otevřená hvězdokupa NGC 290: Pokladnice hvězd

Uznání: ESA & NASA; Acknowledgement: E. Olszewski (U. Arizona)

Klenoty v pokladnici nezáří tak jasně, jen hvězdy. Hvězdy v otevřené hvězdokupě NGC 290 se v krásném obrazu plném jasu a barev třpytí jako drahé kameny v pokladnici. Fotogenickou hvězdokupu nahoře nedávno zachytil družicový Hubblův kosmický dalekohled. Otevřené hvězdokupy jsou mladé, obsahují málo hvězd a obsahují mnohem vyšší podíl modrých hvězd, než kulové hvězdokupy. NGC 290 se nachází asi 200 000 světelných let daleko v sousední galaxii zvané Malý Magellanův mrak (SMC). Otevřená hvězdokupa obsahuje stovky hvězd a měří asi 65 světelných let. NGC 290 a další otevřené hvězdokupy jsou dobrými laboratořemi pro studium, jak se vyvíjejí hvězdy o různé hmotnosti, jelikož všechny hvězdy v otevřené hvězdokupě vznikly ve stejnou dobu.

Nejlepší vesmírné snímky: Přednáška APOD v Paříži 17. června zdarma.

Štítky: Hvězdy, Otevřená hvězdokupa, NGC 290


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »