Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jak identifikovat světlo na obloze

IUznání a copyright: HK (The League of Lost Causes)

Co je to za světlo na obloze? Možná jedna z nejčastějších lidských otázek, a odpověď může být výsledkem několika málo rychlých pozorování. Například, pohybuje se to a bliká to? Pokud ano, a žijete v blízkosti města, tak typická odpověď je letadlo, jelikož letadla jsou početná a pouze několik hvězd a družic je jasných natolik, aby byly vidět i přes závoj umělých městských světel. Pokud se světlo nepohybuje a nebliká a vy žijete daleko od města, tak by jasné světlo mohla být planeta Venuše nebo Mars, ta první je vždy jen v blízkosti obzoru před rozbřeskem nebo po soumraku. Někdy je pomalu se pohybující letadlo v dálce těžké odlišit od jasné planety, ale i v tomto případě se dá pohyb letadla za několik minut poznat. Stále si nejste jisti? Tabulka nahoře vám poskytně někdy humorný, ale většinou přesný odhad. Opravy od pozorovatelů oblohy jsou vítány.
Oprava: Na chybu v odkazu na Asterisk upozornil Jan Pospíšil.

Průzkum: Je APOD blog?

Štítky: Obloha, Airplane, Light


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »