Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jak identifikovat světlo na obloze

IUznání a copyright: HK (The League of Lost Causes)

Co je to za světlo na obloze? Možná jedna z nejčastějších lidských otázek, a odpověď může být výsledkem několika málo rychlých pozorování. Například, pohybuje se to a bliká to? Pokud ano, a žijete v blízkosti města, tak typická odpověď je letadlo, jelikož letadla jsou početná a pouze několik hvězd a družic je jasných natolik, aby byly vidět i přes závoj umělých městských světel. Pokud se světlo nepohybuje a nebliká a vy žijete daleko od města, tak by jasné světlo mohla být planeta Venuše nebo Mars, ta první je vždy jen v blízkosti obzoru před rozbřeskem nebo po soumraku. Někdy je pomalu se pohybující letadlo v dálce těžké odlišit od jasné planety, ale i v tomto případě se dá pohyb letadla za několik minut poznat. Stále si nejste jisti? Tabulka nahoře vám poskytně někdy humorný, ale většinou přesný odhad. Opravy od pozorovatelů oblohy jsou vítány.
Oprava: Na chybu v odkazu na Asterisk upozornil Jan Pospíšil.

Průzkum: Je APOD blog?

Štítky: Obloha, Airplane, Light


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »