Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanská výroční selfie

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Výzkum vozítka Curiosity na povrchu rudé planety zaznamenal 24. června první úplný marťanský rok. To je 687 pozemský dní neboli 669 solů od přistání 5. srpna 2012. Oslavujme tímto autoportrétem robotického vozítka velikosti automobilu vedle skalnatého výstupu zvaného Windjana, což je také nedávné místo vrtání a odběru vzorků. Mozaiková selfie vznikla ze snímků pořízených tento duben a květen pomocí přístroje MAHLI (Mars Hand Lens Imager), který je určen pro detailní práci a je na konci robotického ramene. Ze snímků MAHLI byly vypuštěny ty části, které ukazují samotné rameno, takže MAHLI a robotické rameno nejsou vidět. Nicméně je vidět stožár s kamerou známou svými panoramatickými pohledy, která je na vysokém stožáru a hledí vlevo dolů na vyvrtanou díru.

Štítky: Mars, Vozítko, Curiosity, Msl


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »