Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vychází Orion

Uznání: NASA, ISS Expedition 40, Reid Wiseman

Na snímku plném hvězd z nízké oběžné dráhy na palubě Mezinárodní kosmické stanice vychází těsně nad obzorem přes zemskou atmosféru pás Orionu. Hvězdy v pásu Alnitak, Alnilam a Mintaka probíhají zprava doleva a Orionův meč, ve kterém je Velká mlhovina v Orionu, visí nad pásem, ovšem orientace pro obyvatele severní polokoule neznámá. Takže jasná hvězda Rigel z nohy Orionu je ještě výše nad pásem Orionu. Nejjasnější světlo na obloze na snímku je pochopitelně Sírius, alfa hvězda v souhvězdí Velkého psa (Canis Major). V popředí vpravo nahoře je modul laboratoře Destiny.

Štítky: Orion, ISS, Low Earth orbit


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »