Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M106 přes celé spektrum

Uznání: X-ray - NASA / CXC / Caltech / P.Ogle et al.,
Optical - NASA/STScI, IR - NASA/JPL-Caltech, Radio - NSF/NRAO/VLA

Přes pozoruhodný portrét v různých vlnových délkách jasné aktivní galaxie M106 se rozvíjejí spirální ramena v celém elektromagnetickém spektru. Galaxie M106 se též nazývá NGC 4258 a lze ji nalézt v severním souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). Dobře změřená vzdálenost k M106 činí 23,5 miliónů světelných let, takže tato kosmická scéna měří 60 000 světelných let. Pro velké spirální galaxie typická spirální ramena proplétají tmavé prachové pásy, mladé hvězdokupy a hvězdotvorné oblasti, a ta se sbíhají v jasném jádře. Ovšem tento kompozitní obraz v rádiovém (fialová) a rentgenovém (modrá) oboru zvýrazňuje dvě anomální ramena, která se zdají stoupat v centrální oblasti M106, což je důkazem energetických výtrysků materiálu, který bije do galaktického disku. Výtrysky nejspíše pohání hmota, která padá do hmotné centrální černé díry.

Štítky: Spirální galaxie, Aktivní galaxie, M106, Ngc4258


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »