Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M106 přes celé spektrum

Uznání: X-ray - NASA / CXC / Caltech / P.Ogle et al.,
Optical - NASA/STScI, IR - NASA/JPL-Caltech, Radio - NSF/NRAO/VLA

Přes pozoruhodný portrét v různých vlnových délkách jasné aktivní galaxie M106 se rozvíjejí spirální ramena v celém elektromagnetickém spektru. Galaxie M106 se též nazývá NGC 4258 a lze ji nalézt v severním souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). Dobře změřená vzdálenost k M106 činí 23,5 miliónů světelných let, takže tato kosmická scéna měří 60 000 světelných let. Pro velké spirální galaxie typická spirální ramena proplétají tmavé prachové pásy, mladé hvězdokupy a hvězdotvorné oblasti, a ta se sbíhají v jasném jádře. Ovšem tento kompozitní obraz v rádiovém (fialová) a rentgenovém (modrá) oboru zvýrazňuje dvě anomální ramena, která se zdají stoupat v centrální oblasti M106, což je důkazem energetických výtrysků materiálu, který bije do galaktického disku. Výtrysky nejspíše pohání hmota, která padá do hmotné centrální černé díry.

Štítky: Spirální galaxie, Aktivní galaxie, M106, Ngc4258


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »