Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťová mračna nad Thamserku

Uznání a copyright: Oleg Bartunov

Proč by měla mračna hýřit barvami? Poměrně vzácný jev známý jako perleťová mračna může ukázat živé neobvyklé barvy nebo simultálně celé spektrum barev. Tato mračna vznikají z malých kapiček vody téměř stejné velikosti. Pokud je Slunce ve správné poloze a většinou skryté za hustými mračny, tak tyto řidší mraky téměř koherentně a výrazně lámou sluneční světlo, přičemž různé barvy se odklánějí různě. Proto různé barvy k pozorovateli přicházejí z trochu odlišných směrů. Mnoho mračen začíná stejnorodou oblastí, která může vykazovat perleťovost, ale rychle se stává příliš tlustou, promíchanou, nebo moc daleko od Slunce, než aby předváděla výrazné barvy. Perleťová mračna nahoře byla vyfotografována v roce 2009 z Himaláje v Nepálu za 6600 metrů vysokým vrcholem zvaným Thamserku.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru

Štítky: Mračna, Iridescence, Thamserku


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »