Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční svítící oblaka na Londýnem

Image Credit & Copyright: Christoph Malin (TWAN)

Pohled z časných ranních hodin 4. července míří z Westminsterského mostu přes řeku Temži. Obrázek je částí časosběrného videa (vimeo) na dobře známý pohled z Londýna s nočně nasvíceným Londýnským okem. Ovšem pohled o něco výše, na svítící, široce rozprostřené noční svítící mraky. je už méně známým pohledem. Ledová mračna z okraje vesmíru ve výšce asi 80 km nad zemským povrchem stále odrážejí sluneční světlo, i když Slunce samotné při pohledu ze země je pod obzorem. Tato průsvitná zjevení, známá též jako polární mezosférická mračna, lze obvykle spatřit v letních měsících ve vysokých šířkách. Tato sezónní oblaka vznikají z vodní páry, která se ochlazuje v horních vrstvách atmosféry na jemných prachových částicích po rozpadech meteorů ¨ne po vulkanickém prachu. Družice NASA AIM poskytuje každý den projekce nočních svítících mraků tak, jak jsou vidět z vesmíru.

Štítky: Noctilucent cloud, Polar mesospheric cloud, London eye


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »