Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skvrnitý východ Slunce nad Brisbane

Image Credit & Copyright: Stephen Mudge

Na tomto kompozitním obrázku jsou u obzoru nad Brisbane na jihovýchodě Queenslandu v Austrálii v pozadí barvy úsvitu z prvního snímku. Zimní východ Slunce 8. července následovaly další expozice přes sluneční filtr každých 3,5 minut, když přes viditelný sluneční kotouč přecházely sluneční skvrny velikosti planety. Sluneční skvrny značí aktivní oblasti s propletenými magnetickými poli. I když aktivita slunečního cyklu při maximu začíná slábnout, tak aktivní oblasti produkují intenzivní sluneční vzplanutí a erupce, které vyvrhují koronální hmotu (CME - Coronal Mass Ejections) ve formě ohromných mračen energetických částic do naší Sluneční soustavy.

Štítky: Slunce, Východ slunce, Sluneční skvrna


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »