Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skvrnitý východ Slunce nad Brisbane

Image Credit & Copyright: Stephen Mudge

Na tomto kompozitním obrázku jsou u obzoru nad Brisbane na jihovýchodě Queenslandu v Austrálii v pozadí barvy úsvitu z prvního snímku. Zimní východ Slunce 8. července následovaly další expozice přes sluneční filtr každých 3,5 minut, když přes viditelný sluneční kotouč přecházely sluneční skvrny velikosti planety. Sluneční skvrny značí aktivní oblasti s propletenými magnetickými poli. I když aktivita slunečního cyklu při maximu začíná slábnout, tak aktivní oblasti produkují intenzivní sluneční vzplanutí a erupce, které vyvrhují koronální hmotu (CME - Coronal Mass Ejections) ve formě ohromných mračen energetických částic do naší Sluneční soustavy.

Štítky: Slunce, Východ slunce, Sluneční skvrna


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »