Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skvrnitý východ Slunce nad Brisbane

Image Credit & Copyright: Stephen Mudge

Na tomto kompozitním obrázku jsou u obzoru nad Brisbane na jihovýchodě Queenslandu v Austrálii v pozadí barvy úsvitu z prvního snímku. Zimní východ Slunce 8. července následovaly další expozice přes sluneční filtr každých 3,5 minut, když přes viditelný sluneční kotouč přecházely sluneční skvrny velikosti planety. Sluneční skvrny značí aktivní oblasti s propletenými magnetickými poli. I když aktivita slunečního cyklu při maximu začíná slábnout, tak aktivní oblasti produkují intenzivní sluneční vzplanutí a erupce, které vyvrhují koronální hmotu (CME - Coronal Mass Ejections) ve formě ohromných mračen energetických částic do naší Sluneční soustavy.

Štítky: Slunce, Východ slunce, Sluneční skvrna


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »