Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skvrnitý východ Slunce nad Brisbane

Image Credit & Copyright: Stephen Mudge

Na tomto kompozitním obrázku jsou u obzoru nad Brisbane na jihovýchodě Queenslandu v Austrálii v pozadí barvy úsvitu z prvního snímku. Zimní východ Slunce 8. července následovaly další expozice přes sluneční filtr každých 3,5 minut, když přes viditelný sluneční kotouč přecházely sluneční skvrny velikosti planety. Sluneční skvrny značí aktivní oblasti s propletenými magnetickými poli. I když aktivita slunečního cyklu při maximu začíná slábnout, tak aktivní oblasti produkují intenzivní sluneční vzplanutí a erupce, které vyvrhují koronální hmotu (CME - Coronal Mass Ejections) ve formě ohromných mračen energetických částic do naší Sluneční soustavy.

Štítky: Slunce, Východ slunce, Sluneční skvrna


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »