Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční skvrny při západu

Uznání a copyright: Jürg Alean

Sluneční skvrny patří možná k nejvíce pozorovaným událostem na obloze, ale poslední sluneční skvrny nabídly ještě něco navíc. Na snímku západu Slunce 5. ledna ve Švýcarsku je vidět sluneční skvrna, která zleva doprava překračuje střed slunečního kotouče, který je hustou zemskou atmosférou zeslaben a zborcen, přičemž skvrna je tak velká, že je vidět i pouhým okem. Při podrobném pohledu je vidět velká sluneční aktivní oblast, která se skládá ze slunečních skvrn, z nichž některé jsou větší, než Země samotná. Tato aktivní oblast katalogizovaná jako AR 1944 7. ledna vyprodukovala podstatné sluneční vzplanutí a koronální výtrysk hmoty (CME), který by podle předpovědi měl dosáhnout i Země. Výtrysk by mohl 9. ledna vyvolat geomagnetické bouře a polární záře.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Západ slunce, Sluneční skvrna


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »