Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční skvrny při západu

Uznání a copyright: Jürg Alean

Sluneční skvrny patří možná k nejvíce pozorovaným událostem na obloze, ale poslední sluneční skvrny nabídly ještě něco navíc. Na snímku západu Slunce 5. ledna ve Švýcarsku je vidět sluneční skvrna, která zleva doprava překračuje střed slunečního kotouče, který je hustou zemskou atmosférou zeslaben a zborcen, přičemž skvrna je tak velká, že je vidět i pouhým okem. Při podrobném pohledu je vidět velká sluneční aktivní oblast, která se skládá ze slunečních skvrn, z nichž některé jsou větší, než Země samotná. Tato aktivní oblast katalogizovaná jako AR 1944 7. ledna vyprodukovala podstatné sluneční vzplanutí a koronální výtrysk hmoty (CME), který by podle předpovědi měl dosáhnout i Země. Výtrysk by mohl 9. ledna vyvolat geomagnetické bouře a polární záře.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Západ slunce, Sluneční skvrna


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »