Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy SN 1006

Uznání: NASA, ESA, Zolt Levay (STScI)

V roce 1006 po Kristu ozářila pozemskou oblohu nejspíš nejjasnější supernova v psané historii lidstva. Rozpínající se mračno trosek po výbuchu hvězdy se nachází v jižním souhvězdí Vlka (Lupus) a stále svítí přes celé elektromagnetické spektrum. Tento kompozitní pohled obsahuje rentgenová data z observatoře Chandra v modré barvě, optická data ve žluté barvě a rádiová data v barvě červené. Mračno trosek nyní známé jako zbytek supernovy SN 1006 měří asi 60 světelných let a zřejmě představuje pozůstatek po bílém trpaslíkovi. Kompaktní bílý trpaslík byl součástí binární soustavy a postupně zachytával materiál z doprovodné hvězdy. Nastřádaný materiál nakonec vyvolal termonukleární výbuch, který bílého trpaslíka zničil. Jelikož vzdálenost ke zbytku supernovy je asi 7000 světelných let, tak k výbuchu ve skutečnosti došlo před 7000 lety před tím, než světlo v roce 1006 dosáhlo Zemi. Rázové vlny ve zbytku urychlují částice na extrémně vysoké energie a považují se za tajemný zdroj kosmického záření.

Štítky: Supernova, Kosmické paprsky, Bílý trpaslík, Zbytek supernovy, Sn 1006, Type 1a


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »