Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo před úsvitem

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Možná tomu nebudete věřit, ale když byl pořízen tento noční pohled k východnímu obzoru v odlehlé oblasti Chile v poušti Atacama, tak byl východ Slunce pořád hodiny daleko. Na jinak tmavé hvězdnaté obloze ční vysoko neobvykle jasná kuželovitá záře, která je slunečním světlem rozptylovaným prachem v rovině ekliptiky. Záře je známá jako zvířetníkové světlo a také se jí někdy říká "falešný úsvit". Uprostřed je hvězda Aldebaran a jasná hvězdokupa Plejády ponořená do zvířetníkového světla, vpravo u okraje snímku je Orion. Přes nádech světelkování vzduchu je u obzoru vidět červená emise mlhoviny Kalifornice, NGC 1499. Položte na obrázek kurzor (nebo následujte tento odkaz) a uvidíte oblohu s popisem nad místem budoucího obřího Magellanova dalekohledu observatoře Las Campanas.

Štítky: Orion, Zvířetníkové světlo, Pleiades, Dawn, Ngc1499, Mouse over, Giant magellan telescope


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »