Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Od Kalifornie k Plejádám

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Astronomická cesta od mlhoviny Kalifornie k hvězdokupě Plejády na noční pozemské obloze pokrývá pouze 12 stupňů. Při prohlídce od souhvězdí Persea k souhvězdí Býka to odpovídá úhlovém rozměru 25 úplňků. Širokoúhlá hloubková mozaika snímků z této oblasti zkoumá krajinu prachových mlhovin a barev, které jsou jinak příliš slabé, než abyste je uviděli. Mlhovina Kalifornie má dobře známý tvar, je katalogizována jako NGC 1499, její pobřeží je dlouhé přes 60 světelných let a je 1500 světelných let daleko. Výrazná červená záře mlhoviny pochází od atomů vodíku ionizovaných svítivou modrou hvězdou Xi Persei, která je vidět vpravo od ní. Zcela vpravo je slavná hvězdokupa Plejády, která je asi 400 světelných let daleko a měří kolem 15 světelných let. Její krásnou modrou barvu způsobuje odraz hvězdného světla od mezihvězdného prachu. Uvnitř prachu jsou žhavé hvězdy asociace Perseus OB2 a prašné, tmavé mlhoviny na okraji nedalekého hmotného molekulárního mračna v Perseu.

Štítky: Hvězdokupa, Plejády, M45, Ngc1499, California nebula


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »