Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa ISON ze STEREO

Uznání: Karl Battams, NASA, STEREO, CIOC

Stále netknutá kometa ISON (C/2012 S1) vletěla 21. listopadu do tohoto animovaného zorného pole (vlevo) kamery HI-1 kosmické sondy STEREO-A. Kamera také zachytila periodickou kometu Encke, Merkur a Zemi, spolu se Sluncem, které je vpravo, vyříznuté ze snímku, a je zdrojem plápolavého slunečního větru. Z perspektivy observatoře STEREO z meziplanetárního prostoru je planeta Země ve skutečnosti nejvzdálenějším tělesem ve skupině a je vidět na její oběžné dráze za Sluncem. Merkur je nejblíž, ale obě planety jsou tak jasné, že v detektoru kamery vytvářejí ostré svislé sloupce. Obě komety vykazují dost podstatné ohony, ale ISON je blíže ke kameře a bude se tedy zorným polem pohybovat rychleji. Kamery na sondách STEREO a SOHO budou moci sledovat kometu ISON při jejím letu k největšímu přiblížení ke Slunci 28. listopadu, dokonce i když bude kometu ISON obtížné vidět na jasné pozemské úsvitové obloze.

Štítky: Stereo, 2p/encke, Animated gif, Comet ISON, C/2012 s1


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »