Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Hale Bopp nad Indian Cove

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics)

Kometa Hale-Bopp, velká kometa roku 1997, byla opravdovou podívanou. Na fotografii nahoře z 6. dubna 1997 je kometa Hale-Bopp zachycená z tábořiště Indian Cove v národním parku Joshua Tree v Kalifornii v USA. Skály v popředí jsou na této šestiminutové expozici krátce osvíceny baterkou. Nad bílým prachovým ohonem, který odráží sluneční světlo, byl působivý modrý iontový ohon. Kometa Hale-Bopp byla viditelná pouhým okem skoro přes rok, než se vrátila do vnější Sluneční soustavy a zeslábla. Jak se kometa ISON tento týden blíží ke Slunci, tak pozorovatelé oblohy na celém světě čekají, zda se její ohony stanou ještě více efektní, než ty u komety Hale-Bopp.

Pěkné svátky: Kalendář APOD 2014 v PDF formátu zdarma

Štítky: Kometa, Hale-Bopp, Indian Cove


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 25.9.2021

Další informace »