Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní kometa ISON

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Kometa ISON padá oblohou před úsvitem ke svému těsnému setkání se Sluncem 28. listopadu a už přichází k životu. U této tolik očekávané komety došlo k podstatnému zvýšení jasnosti, takže se z tmavých míst stala viditelnou pouhým okem a proudí z ní mnohem složitější ohon. Ohon komety ISON na tomto snímku teleobjektivem z jižní Keni 15. listopadu ráno nyní sahá přes 2 stupně. Kometa je vidět na dvou panelech, přičemž vpravo je zvětšená negativní verze a na ní jsou podrobnosti v ohonu lépe vidět, včetně oddělených filamentů nahoře. Zůstává otázkou, zda tento lízač Slunce, který poprvé navštěvuje Sluneční soustavu, přežije a stane se jasnou kometou na prosincové obloze.

Štítky: Comet ISON, C/2012 s1


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »