Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní kometa ISON

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Kometa ISON padá oblohou před úsvitem ke svému těsnému setkání se Sluncem 28. listopadu a už přichází k životu. U této tolik očekávané komety došlo k podstatnému zvýšení jasnosti, takže se z tmavých míst stala viditelnou pouhým okem a proudí z ní mnohem složitější ohon. Ohon komety ISON na tomto snímku teleobjektivem z jižní Keni 15. listopadu ráno nyní sahá přes 2 stupně. Kometa je vidět na dvou panelech, přičemž vpravo je zvětšená negativní verze a na ní jsou podrobnosti v ohonu lépe vidět, včetně oddělených filamentů nahoře. Zůstává otázkou, zda tento lízač Slunce, který poprvé navštěvuje Sluneční soustavu, přežije a stane se jasnou kometou na prosincové obloze.

Štítky: Comet ISON, C/2012 s1


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »