Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní kometa ISON

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Kometa ISON padá oblohou před úsvitem ke svému těsnému setkání se Sluncem 28. listopadu a už přichází k životu. U této tolik očekávané komety došlo k podstatnému zvýšení jasnosti, takže se z tmavých míst stala viditelnou pouhým okem a proudí z ní mnohem složitější ohon. Ohon komety ISON na tomto snímku teleobjektivem z jižní Keni 15. listopadu ráno nyní sahá přes 2 stupně. Kometa je vidět na dvou panelech, přičemž vpravo je zvětšená negativní verze a na ní jsou podrobnosti v ohonu lépe vidět, včetně oddělených filamentů nahoře. Zůstává otázkou, zda tento lízač Slunce, který poprvé navštěvuje Sluneční soustavu, přežije a stane se jasnou kometou na prosincové obloze.

Štítky: Comet ISON, C/2012 s1


29. vesmírný týden 2019

29. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 15. 7. do 21. 7. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastane jeho částečné zatmění. Během noci je vidět Jupiter a Saturn, k nimž se přidává i Neptun a nad ránem Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Indie letí k Měsíci, koncem týdne čekáme dva starty k ISS. Hayabusa 2 provedla druhý odběr vzorků z planetky Ryugu. Raketa Proton-M vynesla dalekohled Spektr-RG, raketa Vega selhala. Před 50 lety přistáli lidé na Měsíci a před 25 lety dopadaly první kusy komety na Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Nočné svietiace oblaky

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2019 obdržel snímek „Nočné svietiace oblaky“, jehož autorem je Jakub Zahuranec   Noční svítící oblaka, nebo „nočné svietiace oblaky“, v rodné řeči autora snímku Jakuba Zahurance ze Slovenska, jsou krásným úkazem. Chtělo by se říci

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění 1

Zatmění Měsíce

Další informace »