Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní kometa ISON

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Kometa ISON padá oblohou před úsvitem ke svému těsnému setkání se Sluncem 28. listopadu a už přichází k životu. U této tolik očekávané komety došlo k podstatnému zvýšení jasnosti, takže se z tmavých míst stala viditelnou pouhým okem a proudí z ní mnohem složitější ohon. Ohon komety ISON na tomto snímku teleobjektivem z jižní Keni 15. listopadu ráno nyní sahá přes 2 stupně. Kometa je vidět na dvou panelech, přičemž vpravo je zvětšená negativní verze a na ní jsou podrobnosti v ohonu lépe vidět, včetně oddělených filamentů nahoře. Zůstává otázkou, zda tento lízač Slunce, který poprvé navštěvuje Sluneční soustavu, přežije a stane se jasnou kometou na prosincové obloze.

Štítky: Comet ISON, C/2012 s1


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

perzeida

perzeida

Další informace »