Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruhová duha nad Austrálií

Uznání a copyright: Colin Leonhardt (Birdseye View Photography)

Už jste někdy viděli úplnou duhu? Ze země je typicky vidět jenom horní část duhy, protože směry k zemi mají méně kapek. Ze vzduchu ovšem lze častěji vidět i celý kruh, plných 360 stupňů duhy. Nahoře je vidět plný kruh duhy zachycený nad pláží Cottesloe nedaleko Perthu v Austrálii loni z vrtulníku, který letěl mezi zapadajícím Sluncem a deštěm. Na pozorovateli závislý jev způsobují především vnitřní odrazy slunečního světla kapkami, přičemž tato duha o průměru 84 stupňů netknutá sledovala vrtulník asi 5 kilometrů. Bonusem byla druhá duha vně té první, která byla slabší a s barvami v opačném pořadí.

Astrofotografové APODů: Byla vaše práce někdy využita pro vědecký objev?

Štítky: Rainbow, Double rainbow, Full circle


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »