Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruhová duha nad Austrálií

Uznání a copyright: Colin Leonhardt (Birdseye View Photography)

Už jste někdy viděli úplnou duhu? Ze země je typicky vidět jenom horní část duhy, protože směry k zemi mají méně kapek. Ze vzduchu ovšem lze častěji vidět i celý kruh, plných 360 stupňů duhy. Nahoře je vidět plný kruh duhy zachycený nad pláží Cottesloe nedaleko Perthu v Austrálii loni z vrtulníku, který letěl mezi zapadajícím Sluncem a deštěm. Na pozorovateli závislý jev způsobují především vnitřní odrazy slunečního světla kapkami, přičemž tato duha o průměru 84 stupňů netknutá sledovala vrtulník asi 5 kilometrů. Bonusem byla druhá duha vně té první, která byla slabší a s barvami v opačném pořadí.

Astrofotografové APODů: Byla vaše práce někdy využita pro vědecký objev?

Štítky: Rainbow, Double rainbow, Full circle


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »