Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruhová duha nad Austrálií

Uznání a copyright: Colin Leonhardt (Birdseye View Photography)

Už jste někdy viděli úplnou duhu? Ze země je typicky vidět jenom horní část duhy, protože směry k zemi mají méně kapek. Ze vzduchu ovšem lze častěji vidět i celý kruh, plných 360 stupňů duhy. Nahoře je vidět plný kruh duhy zachycený nad pláží Cottesloe nedaleko Perthu v Austrálii loni z vrtulníku, který letěl mezi zapadajícím Sluncem a deštěm. Na pozorovateli závislý jev způsobují především vnitřní odrazy slunečního světla kapkami, přičemž tato duha o průměru 84 stupňů netknutá sledovala vrtulník asi 5 kilometrů. Bonusem byla druhá duha vně té první, která byla slabší a s barvami v opačném pořadí.

Astrofotografové APODů: Byla vaše práce někdy využita pro vědecký objev?

Štítky: Rainbow, Double rainbow, Full circle


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »