Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars, Antares, Měsíc a Saturn

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Na této poklidné scéně jsou těmi nejjasnějšími světly na nebi Mars, Antares, Měsíc a Saturn. Na snímku pořízeném 28. září po západu se nad jihozápadním obzorem stále ještě rozptyluje zlatavé sluneční světlo. Večerní soustředění toulavých planet a Měsíce s jasnou hvězdou, která vidět jako Mars a srdce Štíra bylo k potěšení na celé zeměkouli. Ale z pozice fotografa se při pohledu přes klidné vody Balatonského jezera v Maďarsku ještě přidalo pozemské světlo na stožáru plachetnice. Světlo na stožáru, jasná hvězda, planety i Měsíc se všechny řadí kolem roviny ekliptiky.

Štítky: Mars, Měsíc, Saturn, Ekliptika, Antares


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad Venuší

Další informace »