Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce nad Tádžikistánem

Uznání a copyright videa: Jean-Luc Dauvergne (Ciel et Espace); Music: Valčre Leroy & Sophie Huet (Space-Music)

Když by úplněk náhle zmizel, co byste mohli uvidět? Odpověď je zaznamenaná při úplném zatmění Měsíce v červnu 2011 na časosběrném videu z Tádžikistánu. Země se při úplném zatmění Měsíce pohybuje mezi Měsícem a Sluncem, takže se Měsíc zeslabí až téměř zmizí velmi rychle. Měsíc ovšem není zcela tmavý, jelikož zemská atmosféra vždy trochu světla láme. Na začátku videa nahoře to sice vypadá jako za dne při slunečním svitu, ale ve skutečnosti je noc a krajinu osvětluje světlo úplňku. Jak se Měsíc začne zakrývat a slábnout, tak se ztiší vítr a na jezeru v popředí jsou vidět odrazy hvězd. Nejkrásnější je obloha kolem zatmělého Měsíce, která se náhle objeví plná hvězd s výraznou rovinou naší Mléčné dráhy. Tato sekvence se opakuje při bližším pohledu a závěrečný obraz nakonec ukazuje polohu zatmělého Měsíce poblíž mlhovin Orel, Labuť, Trifid a Laguna. Skoro dvě hodiny poté, co zatmění začalo, se Měsíc zase vynořil ze stínu Země a jeho jasná plná záře opět začala dominovat obloze. Další úplné zatmění Měsíce nastane tuto středu.

Nástěnný kalendář APODu: Měsíce a planety

Štítky: Měsíc, Total lunar eclipse, Video, Tádžikistán


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »