Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce nad Tádžikistánem

Uznání a copyright videa: Jean-Luc Dauvergne (Ciel et Espace); Music: Valčre Leroy & Sophie Huet (Space-Music)

Když by úplněk náhle zmizel, co byste mohli uvidět? Odpověď je zaznamenaná při úplném zatmění Měsíce v červnu 2011 na časosběrném videu z Tádžikistánu. Země se při úplném zatmění Měsíce pohybuje mezi Měsícem a Sluncem, takže se Měsíc zeslabí až téměř zmizí velmi rychle. Měsíc ovšem není zcela tmavý, jelikož zemská atmosféra vždy trochu světla láme. Na začátku videa nahoře to sice vypadá jako za dne při slunečním svitu, ale ve skutečnosti je noc a krajinu osvětluje světlo úplňku. Jak se Měsíc začne zakrývat a slábnout, tak se ztiší vítr a na jezeru v popředí jsou vidět odrazy hvězd. Nejkrásnější je obloha kolem zatmělého Měsíce, která se náhle objeví plná hvězd s výraznou rovinou naší Mléčné dráhy. Tato sekvence se opakuje při bližším pohledu a závěrečný obraz nakonec ukazuje polohu zatmělého Měsíce poblíž mlhovin Orel, Labuť, Trifid a Laguna. Skoro dvě hodiny poté, co zatmění začalo, se Měsíc zase vynořil ze stínu Země a jeho jasná plná záře opět začala dominovat obloze. Další úplné zatmění Měsíce nastane tuto středu.

Nástěnný kalendář APODu: Měsíce a planety

Štítky: Měsíc, Total lunar eclipse, Video, Tádžikistán


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »