Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Detektor kosmické stanice nalezl nevysvětlitelný přebytek pozitronů

Uznání a licence: Ron Garan, STS-134 Crew, Expedition 28 Crew, NASA

Odkud přišly všechny ty vysokoenergetické pozitrony? Alfa magnetický spektrometr (AMS-02) na palubě Mezinárodní kosmické stanice (ISS) od roku 2011 pečlivě zaznamenává, jak často ho zasáhnou vysokoenergetické elektrony a pozitrony. Po nashromáždění údajů za několik let je nyní jasné, že na nejvyšších energiích se detekuje významně více pozitronů, než elektronů. Přebytek může mít velice vzrušující a převratný důvod, anihilaci vzdálených, ale předtím nedetekovaných částic temné hmoty. Je ovšem také možné, že tento nevysvětlený nesoulad způsobují astronomické zdroje, jako jsou třeba pulzary. Toto téma nadále zůstává předmětem velice aktivního výzkumu. Na snímku je zde vidět AMS na ISS po instalaci s americkým raketoplánem připojeným zcela vpravo, ruskou lodí Sojuz připojenou zcela vlevo a s modrou zeměkoulí, která je domovem všech národů v pozadí.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Temní hmota, ISS, AMS detector


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 (NEOWISE)_1

Pořízeno 10.7.2020 ve 02:20 SELČ

Další informace »