Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Detektor kosmické stanice nalezl nevysvětlitelný přebytek pozitronů

Uznání a licence: Ron Garan, STS-134 Crew, Expedition 28 Crew, NASA

Odkud přišly všechny ty vysokoenergetické pozitrony? Alfa magnetický spektrometr (AMS-02) na palubě Mezinárodní kosmické stanice (ISS) od roku 2011 pečlivě zaznamenává, jak často ho zasáhnou vysokoenergetické elektrony a pozitrony. Po nashromáždění údajů za několik let je nyní jasné, že na nejvyšších energiích se detekuje významně více pozitronů, než elektronů. Přebytek může mít velice vzrušující a převratný důvod, anihilaci vzdálených, ale předtím nedetekovaných částic temné hmoty. Je ovšem také možné, že tento nevysvětlený nesoulad způsobují astronomické zdroje, jako jsou třeba pulzary. Toto téma nadále zůstává předmětem velice aktivního výzkumu. Na snímku je zde vidět AMS na ISS po instalaci s americkým raketoplánem připojeným zcela vpravo, ruskou lodí Sojuz připojenou zcela vlevo a s modrou zeměkoulí, která je domovem všech národů v pozadí.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Temní hmota, ISS, AMS detector


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »