Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zimní roj

Uznání a copyright: Jia Hao

Geminidy 2014, na severu známé jako zimní roj, pršely na skalnatou, zamrzlou krajinu. Tato scéna byla zachycena z vrcholu Mt. Changbai u čínských severovýchodních hranic se Severní Koreou jako kompozit digitálních snímků, které zachytily jasné meteory poblíž maxima roje. Ve středu snímku je nad jezerem ve vulkanickém kráteru Orion. Radiant roje v souhvězdí Blíženců (Gemini) je vidět vlevo nahoře a zjevně odtud pocházejí všechny meteory. Fotograf Jia Hao hlásí, že tento snový pohled na nebeskou podívanou měl svoji cenu v podobě silných poryvů větru a mrazivých - 34°C na vrcholu.

Štítky: Meteorický roj, Radiant, China, Geminid


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »