Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy nad Chile

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

V několika minulých týdnech vylétaly z radiantu v souhvězdí Blíženců každoroční Geminidy. Obraz oblohy nahoře zachycuje Geminidy na čtyřhodinovém kompozitu ze snímků pořízených při maximu v noci z 13. na 14. prosince z observatoře Las Campanas v Chile. V popředí je vidět 2,5 metrový dalekohled du Pont spolu s metrovým dalekohledem SWOPE. Na obloze je za meteory výrazný Jupiter jako jasný bod ve středu obrázku, centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha je na obrázku vlevo skoro svisle a zcela vlevo je růžová mlhovina Orion. Geminidy jsou prachem vymeteným z dráhy aktivního asteroidu 3200 Phaethon a do atmosféry vstupují rychlostí asi 22 kilometrů za sekundu.

Přednáška v volným vstupem: Editor APODu bude 3. ledna přednášet v New York City.

Štítky: Radiant, Chile, Geminid meteor shower


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »