Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy nad Chile

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

V několika minulých týdnech vylétaly z radiantu v souhvězdí Blíženců každoroční Geminidy. Obraz oblohy nahoře zachycuje Geminidy na čtyřhodinovém kompozitu ze snímků pořízených při maximu v noci z 13. na 14. prosince z observatoře Las Campanas v Chile. V popředí je vidět 2,5 metrový dalekohled du Pont spolu s metrovým dalekohledem SWOPE. Na obloze je za meteory výrazný Jupiter jako jasný bod ve středu obrázku, centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha je na obrázku vlevo skoro svisle a zcela vlevo je růžová mlhovina Orion. Geminidy jsou prachem vymeteným z dráhy aktivního asteroidu 3200 Phaethon a do atmosféry vstupují rychlostí asi 22 kilometrů za sekundu.

Přednáška v volným vstupem: Editor APODu bude 3. ledna přednášet v New York City.

Štítky: Radiant, Chile, Geminid meteor shower


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »