Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sharpless 308: Hvězdná bublina

Uznání a copyright: Jeff Husted

Tato kosmická bublina, rozfouknutá rychlými větry z horké, hmotné hvězdy, je obrovská. Je katalogizována jako Sharpless 2-308, nachází se asi 5200 světelných let daleko v souhvězdí Velký pes (Canis Major) a na obloze pokrývá oblast o něco větší než úplněk. V její odhadované vzdálenosti to odpovídá průměru 60 světelných let. Hmotná Wolf-Rayetova hvězda, která vytvořila bublinu, je ta jasná hvězda ve středu mlhoviny. Wolf-Rayetovy hvězdy jsou více než 20 krát hmotnější než Slunce a ve vývoji hmotných hvězd se považují za krátké období před supernovou. Rychlé větry z této Wolf-Rayetovy hvězdy vymetly pomalejší materiál z předcházejících fází vývoje a vytvořily mlhovinu tvaru bubliny. Hvězdným větrem rozfouknutá mlhovina je stará asi 70 000 let. Poměrně slabé emisi zachycené na rozsáhlém obrázku dominuje záře ionizovaných atomů kyslíku mapovaných do odstínů fialové.

Vesmír levně: Kalendář APOD 2014 v PDF formátu zdarma

Štítky: Wolf rayet star, Sharpless 308, Star bubble


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »