Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sharpless 308: Hvězdná bublina

Uznání a copyright: Jeff Husted

Tato kosmická bublina, rozfouknutá rychlými větry z horké, hmotné hvězdy, je obrovská. Je katalogizována jako Sharpless 2-308, nachází se asi 5200 světelných let daleko v souhvězdí Velký pes (Canis Major) a na obloze pokrývá oblast o něco větší než úplněk. V její odhadované vzdálenosti to odpovídá průměru 60 světelných let. Hmotná Wolf-Rayetova hvězda, která vytvořila bublinu, je ta jasná hvězda ve středu mlhoviny. Wolf-Rayetovy hvězdy jsou více než 20 krát hmotnější než Slunce a ve vývoji hmotných hvězd se považují za krátké období před supernovou. Rychlé větry z této Wolf-Rayetovy hvězdy vymetly pomalejší materiál z předcházejících fází vývoje a vytvořily mlhovinu tvaru bubliny. Hvězdným větrem rozfouknutá mlhovina je stará asi 70 000 let. Poměrně slabé emisi zachycené na rozsáhlém obrázku dominuje záře ionizovaných atomů kyslíku mapovaných do odstínů fialové.

Vesmír levně: Kalendář APOD 2014 v PDF formátu zdarma

Štítky: Wolf rayet star, Sharpless 308, Star bubble


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »