Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sharpless 308: Hvězdná bublina

Uznání a copyright: Jeff Husted

Tato kosmická bublina, rozfouknutá rychlými větry z horké, hmotné hvězdy, je obrovská. Je katalogizována jako Sharpless 2-308, nachází se asi 5200 světelných let daleko v souhvězdí Velký pes (Canis Major) a na obloze pokrývá oblast o něco větší než úplněk. V její odhadované vzdálenosti to odpovídá průměru 60 světelných let. Hmotná Wolf-Rayetova hvězda, která vytvořila bublinu, je ta jasná hvězda ve středu mlhoviny. Wolf-Rayetovy hvězdy jsou více než 20 krát hmotnější než Slunce a ve vývoji hmotných hvězd se považují za krátké období před supernovou. Rychlé větry z této Wolf-Rayetovy hvězdy vymetly pomalejší materiál z předcházejících fází vývoje a vytvořily mlhovinu tvaru bubliny. Hvězdným větrem rozfouknutá mlhovina je stará asi 70 000 let. Poměrně slabé emisi zachycené na rozsáhlém obrázku dominuje záře ionizovaných atomů kyslíku mapovaných do odstínů fialové.

Vesmír levně: Kalendář APOD 2014 v PDF formátu zdarma

Štítky: Wolf rayet star, Sharpless 308, Star bubble


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »