Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sharpless 308: Hvězdná bublina

Uznání a copyright: Jeff Husted

Tato kosmická bublina, rozfouknutá rychlými větry z horké, hmotné hvězdy, je obrovská. Je katalogizována jako Sharpless 2-308, nachází se asi 5200 světelných let daleko v souhvězdí Velký pes (Canis Major) a na obloze pokrývá oblast o něco větší než úplněk. V její odhadované vzdálenosti to odpovídá průměru 60 světelných let. Hmotná Wolf-Rayetova hvězda, která vytvořila bublinu, je ta jasná hvězda ve středu mlhoviny. Wolf-Rayetovy hvězdy jsou více než 20 krát hmotnější než Slunce a ve vývoji hmotných hvězd se považují za krátké období před supernovou. Rychlé větry z této Wolf-Rayetovy hvězdy vymetly pomalejší materiál z předcházejících fází vývoje a vytvořily mlhovinu tvaru bubliny. Hvězdným větrem rozfouknutá mlhovina je stará asi 70 000 let. Poměrně slabé emisi zachycené na rozsáhlém obrázku dominuje záře ionizovaných atomů kyslíku mapovaných do odstínů fialové.

Vesmír levně: Kalendář APOD 2014 v PDF formátu zdarma

Štítky: Wolf rayet star, Sharpless 308, Star bubble


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »