Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fobos 360

Uznání: Mars Express, ESA

Jak marsovský měsíc Fobos opravdu vypadá? Pro lepší vizualizaci tohoto neobvyklého objektu byly zkombinovány snímky z družice Mars Express organizace ESA do videa virtuální rotace. Tato rotace je ovšem digitální iluzí, slapově vázaný Fobos ve skutečnosti přivrací ke své domovské planetě stále stejnou stranu, podobně jako pozemský Měsíc. Video nahoře zvýrazňuje sporý tvar Fobosu a neobvykle tmavý povrch pokrytý krátery a rýhami. Co se nachází pod povrchem je předmětem výzkumu, jelikož tento měsíc není dostatečně hustý, aby ho mohla vyplňovat pevná hornina. Fobos ztrácí asi centimetr svojí výšky za rok, takže se očekává, že se asi za 50 miliónů let rozpadne a spadne na Mars. Družice Mars Express je nyní na dráze, která ji v neděli navede k dosud nejbližšímu průletu, abychom mohli lépe porozumět tomuto neobvyklému světu.

Štítky: Mars, Phobos, Rotating, Video


51. vesmírný týden 2019

51. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 12. do 22. 12. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Podvečerní obloha nabízí Venuši a Saturn. Po setmění můžeme pozorovat také Uran a Neptun. Ráno je vidět Mars. Nejjasnější kometou oblohy je C/2017 T2 vysoko v Perseovi. Nastane zimní slunovrat. Proběhne několik zajímavých startů raket. Před 380 lety se narodil Gottfried Kirch, vynálezce mikrometru a objevitel jasné komety roku 1680.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN1235, VdB149,150 Dark Shark

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek „LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba   Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soumrak v Otrokovicích

Barevná obloha po západu Slunce

Další informace »