Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé světelné sloupy nad Lotyšskem

Uznání a copyright: Aigar Truhin

Co se to děje nad městem? Při bližším pohledu jsou vidět podivné sloupy světla nad jasnými světly a nejspíše se jedná o světelné pilíře, které vznikají při snášení ledových krystalů, které zpět odrážejí světlo. Snímek nahoře a několik podobných snímků byly pořízeny standardní digitální kamerou v Siguldě v Lotyšsku koncem roku 2009. Ovšem důvod, proč se ty pilíře nahoře rozšiřují zůstává předmětem spekulací. Vzduch byl opravdu studený a byl opravdu vyplněn právě takovýmn druhem ledových krystalků, o kterém je známo, že vytváří dobře známé jevy na obloze jako jsou světelné pilíře, sluneční pilíře, falešná slunce a měsíční halo. V části severní polokoule Země je tento rok studená zima plná sněhu a to poskytuje pozorovatelům oblohy nové a typicky nečekané příležitosti uvidět neobvyklé optické atmosférické jevy.

Štítky: Ledové krystaly, Light pillars, Latvia


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »