Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé světelné sloupy nad Lotyšskem

Uznání a copyright: Aigar Truhin

Co se to děje nad městem? Při bližším pohledu jsou vidět podivné sloupy světla nad jasnými světly a nejspíše se jedná o světelné pilíře, které vznikají při snášení ledových krystalů, které zpět odrážejí světlo. Snímek nahoře a několik podobných snímků byly pořízeny standardní digitální kamerou v Siguldě v Lotyšsku koncem roku 2009. Ovšem důvod, proč se ty pilíře nahoře rozšiřují zůstává předmětem spekulací. Vzduch byl opravdu studený a byl opravdu vyplněn právě takovýmn druhem ledových krystalků, o kterém je známo, že vytváří dobře známé jevy na obloze jako jsou světelné pilíře, sluneční pilíře, falešná slunce a měsíční halo. V části severní polokoule Země je tento rok studená zima plná sněhu a to poskytuje pozorovatelům oblohy nové a typicky nečekané příležitosti uvidět neobvyklé optické atmosférické jevy.

Štítky: Ledové krystaly, Light pillars, Latvia


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M27

Planetární mlhovina M27 "Činka".

Další informace »