Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce v rentgenu z NuSTARu

Uznání: NuSTAR, SDO, NASA

Proč jsou oblasti nad slunečními skvrnami tak horké? Sluneční skvrny samotné jsou o něco chladnější, než okolní sluneční povrch, protože magnetická pole, která je vytvářejí, omezují konvektivní ohřev. Je proto neobvyklé, že oblasti nad nimi, dokonce i mnohem výše ve sluneční koroně, mohou být stotisíckrát teplejší. Při pátrání po příčině NASA nasměrovala velice citlivý rentgenový dalekohled družice NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) na Slunce. Nahoře je vidět Slunce v ultrafialovém světle, které je zde vidět v červené barvě, jako ho zachytila družice SDO (Solar Dynamics Observatory). V zelené a modré barvě jsou superponovány emise nad slunečními skvrnami, jak je v odlišných pásmech vysokoenergetických rentgenových paprsků, které odpovídají oblastem extrémně vysokých teplot, zachytila družice NuSTAR. Zjištění o mechanismech zahřívání ve sluneční atmosféře nemusejí pocházet jenon z tohoto prvního snímku, ale mohou přijít také z dalších snímků z NuSTARu, jejichž cílem je najít hypotetická nanovzplanutí, krátké záblesky energie, které by mohly neobvyklému zahřívání dodávat energii.

Štítky: Slunce, Rentgenové paprsky, Nustar


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »