Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce v rentgenu z NuSTARu

Uznání: NuSTAR, SDO, NASA

Proč jsou oblasti nad slunečními skvrnami tak horké? Sluneční skvrny samotné jsou o něco chladnější, než okolní sluneční povrch, protože magnetická pole, která je vytvářejí, omezují konvektivní ohřev. Je proto neobvyklé, že oblasti nad nimi, dokonce i mnohem výše ve sluneční koroně, mohou být stotisíckrát teplejší. Při pátrání po příčině NASA nasměrovala velice citlivý rentgenový dalekohled družice NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) na Slunce. Nahoře je vidět Slunce v ultrafialovém světle, které je zde vidět v červené barvě, jako ho zachytila družice SDO (Solar Dynamics Observatory). V zelené a modré barvě jsou superponovány emise nad slunečními skvrnami, jak je v odlišných pásmech vysokoenergetických rentgenových paprsků, které odpovídají oblastem extrémně vysokých teplot, zachytila družice NuSTAR. Zjištění o mechanismech zahřívání ve sluneční atmosféře nemusejí pocházet jenon z tohoto prvního snímku, ale mohou přijít také z dalších snímků z NuSTARu, jejichž cílem je najít hypotetická nanovzplanutí, krátké záblesky energie, které by mohly neobvyklému zahřívání dodávat energii.

Štítky: Slunce, Rentgenové paprsky, Nustar


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »