Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce v rentgenu z NuSTARu

Uznání: NuSTAR, SDO, NASA

Proč jsou oblasti nad slunečními skvrnami tak horké? Sluneční skvrny samotné jsou o něco chladnější, než okolní sluneční povrch, protože magnetická pole, která je vytvářejí, omezují konvektivní ohřev. Je proto neobvyklé, že oblasti nad nimi, dokonce i mnohem výše ve sluneční koroně, mohou být stotisíckrát teplejší. Při pátrání po příčině NASA nasměrovala velice citlivý rentgenový dalekohled družice NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) na Slunce. Nahoře je vidět Slunce v ultrafialovém světle, které je zde vidět v červené barvě, jako ho zachytila družice SDO (Solar Dynamics Observatory). V zelené a modré barvě jsou superponovány emise nad slunečními skvrnami, jak je v odlišných pásmech vysokoenergetických rentgenových paprsků, které odpovídají oblastem extrémně vysokých teplot, zachytila družice NuSTAR. Zjištění o mechanismech zahřívání ve sluneční atmosféře nemusejí pocházet jenon z tohoto prvního snímku, ale mohou přijít také z dalších snímků z NuSTARu, jejichž cílem je najít hypotetická nanovzplanutí, krátké záblesky energie, které by mohly neobvyklému zahřívání dodávat energii.

Štítky: Slunce, Rentgenové paprsky, Nustar


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »