Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Observatoř, hory a vesmír

Image Credit & Copyright: Boris Dmitriev (Night Scape)

Nádhera tohoto snímku přichází po vrstvách. Nejbližší vrstva, popředí, obsahuje observatoř Pik Terskol v pohoří severního Kavkazu v Rusku. Je zřetelně vidět bílá kopule nad 2 m dalekohledem. Observatoř je na nejvyšší hoře evropské hoře Elbrusu a v další vrstvě blízkého pozadí jsou vidět další vrcholy. Před vrcholy i za nimi jsou vidět mračna. Kompozitní panoráma ze tří snímků bylo zachyceno v srpnu 2014. Nejvzdálenější vrstva obsahuje hvězdy a mlhoviny na noční obloze, včetně centrálního pásu Mléčné dráhy, která vychází na snímku vpravo.

Štítky: Hory, Observatoř, Skyscape


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »