Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Rhei zakryl srpek Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Měkké barvy, částečně osvětlená nebeská tělesa, tenká stopa prstence a nepatrné stíny vykreslují tento decentní pohled na majestátní okolí obří planety Saturn. Kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu, se před pár lety ohlédla téměř zpět ke Slunci a zachytila v barvách fáze srpků u Saturnu a jeho měsíce Rhea. Krásný obraz nahoře je jedním políčkem z němého filmu z 60 políček, kde je vidět, jak Rhea prolétá před svým mateřským světem. Jelikož sonda Cassini byla téměř v rovicě prstenců Saturnu, tak normálně impozantní prstence jsou zde vidět pouze jako tenká čára přes střed snímku.

Štítky: Cassini, Saturn, Rhea


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »