Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

100 miliónů hvězd v Galaxii Andromedě

Uznání: NASA, ESA, J. Dalcanton, B. F. Williams, L. C. Johnson (U. Washington), PHAT team, R. Gendler

Jaké hvězdy tvoří Galaxii v Andromedě? Pro lepší pochopení této otázky skupina badatelů studovala blízkou spirální galaxii sestavením vůbec největšího kdy pořízeného obrazu z Hubblova kosmického dalekohledu. Výsledek zvaný PHAT (Panchromatic Hubble Andromeda Treasury) obsahuje tisíce pozorování, stovky políček, které pokrývají asi třetinu galaxie a přes 100 miliónů rozlišených hvězd. Na kompozitním obrazu nahoře je vidět centrální část galaxie zcela vlevo a vpravo zase převládají modrá spirální ramena. Nejjasnější hvězdy rozeseté po celém snímku jsou ovšem hvězdy z Mléčné dráhy v popředí. Údaje z PHAT se nyní analyzují, aby bylo možno lépe porozumět, kde a jak na rozdíl od Mléčné dráhy v M31 vznikaly hvězdy a identifikovat a charakterizovat hvězdokupy a neprostupný prach v Galaxii v Andromedě.

Štítky: Star-formation, M31, Hvězdy


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »